نکاتی برای موتورسواری در شب

امروزه در شهرهای کوچک از موتورسیکلت برای موتور سواری در شب و به عنوان یک وسیله ی نقلیه ی جمعو جور برای امرار معاش استفاده می شود.این وسیله ی نقلیه ی کم هزینه بسیار مورد توجه جوانان و افراد علاقمند به سواری قرار دارد.اما استفاده از آن در ساعات شب نیازمند به رعایت یکسری نکات برای حفظ جان خود و دیگران است.این نکات میتواند میزان تصادفات با موتور را که گاهی بسیار دلخراش است را کاهش دهد.اگر شما نیز علاقمند به موتورسواری هستید و گاها استفاده از آن را در شب انتخاب میکنید پیشنهاد میکنیم تا پایان این مقاله را بخوانید.

1-چراغ هایتان را روشن کنید!

متاسفانه بی احتیاطی در این مورد از طرف موتورسواران بسیار دیده می شود.مهم ترین نکته در هنگام موتورسواری در شب اطمینان از سالم بودن سیستم برقی موتورسیکلت است.شما به عنوان صاحب موتور موظف به بررسی سالم بودن راهنما های موتور , چراغ جلو و چراغ خطر هستید.متاسفانه بسیاری از موتورسواران با بررسی نکردن سیستم برقی جان خود و دیگران را تهدید می کنند.مثلا اگر راهنما های موتور کار نکند ممکن است ماشین های پشت سر متوجه گردش به چپ و یا راست شما نشوند و برای شما خطر آفرین بشود.مهم ترین قطعه در سالم بودن چراغ های موتور نیز باطری موتور است.از سالم بودن باطری در هر دور موتورسواری اطمینان حاصل کنید.

2-سرعت زیاد ممنوع!

موتورسواری در شب به علت تاریکی هوا و دید سخت تر نسبت به روز با سرعت بالا میتواند خطر ساز باشد.بهتر است در هنگام  شب با سرعت کم برانید تا گاها از وجود شی در وسط خیابان و یا شخصی و یا حتی چاله ای در وسط خیابان اطمینان مطلع شوید.اگر سرعت زیاد باشد قطعا شما متوجه اطراف نمیشوید و این مسئله برای موتور سواری در شب بسیار حائز اهمیت است.

3-اتوبان و بزرگراه ممنوع!

اتوبان ها و بزرگراه ها به علت اینکه در شب ها محل عبور ماشین های سنگین است گاها بسیار خطرناک می باشند. ترجیحا اگر کار مهمی نداشتید از ورود به آنها خودداری کنید.بعضی بزرگراه ها مانند بزرگراه آزادگان در شب بخاطر ماشین های سنگین بسیار خطر ناک است.درصورتی که مجبور به عبور از آنها نیز بودید حتما موارد ایمنی را رعایت کنید و مراقب باشید!

4-میزان سوخت موتور را بررسی کنید!

در هنگام روز به علت شلوغی و روزمره گی مردم اگر با کمبود سوخت مواجه بشید بی شک میتوانید سریعا خود را به نزدیک ترین پمپ بنزین برسانید و قطعا کسانی راپیدا می کنید که به شما کمک کنند اما در شب کمتر کسی را میتوانید پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند .پس توصیه میکنیم که در شب قبل از اینکه راه بیوفتید حتما میزان سوخت خود را بررسی کنید و بعد از اینکه اطمینان پیدا کردید با خیال راحت به سواری خود ادامه دهید.

5-لباس تیره ممنوع!

پوشیدن لباس روشن در شب باعث میشود که از دید دیگر راننده ها پنهان نباشید و بهتر دیده شوید.این حالت خطر احتمال تصادفات را نیز کاهش میدهد.سعی کنید اگر قصد سواری با موتورسیکلت خود در شب را دارید برای اینکه راننده ها شما را بهتر ببینند از لباس رنگ روشن استفاده کنید.

6-از چراغ زنون استفاده کنید!

چراغ زنون در هنگام شب نور قوی و بهتری دارد و محدوده ی جلوی موتور را بهتر روشن میکند.این حالت خطر تصادفات را نیز کاهش می دهد .اما نکته ای که در هنگام استفاده از این چراغ ها حائز اهمیت است این است که برای جلوگیری از اذیت نشدن دیگر رانندگان با نور این چراغ حتما نور بالا و نور پایین آن را تنظیم کنید.